Zapraszamy na Piknik z Klimatem w Warszawie!

PzK 2014 scena W niedzielę 28 sierpnia w Warszawie po raz dziewiąty spotkamy się na wielkim ekologicznym pikniku

Tym razem piknik organizowany jest pod hasłem: „Kulturalnie o niskiej emisji!". Kolejny raz mieszkańcy stolicy i turyści spotkają się w ostatni weekend wakacji, żeby odpocząć na specjalnie zaaranżowanym miejskim trawniku, wokół którego staną edukacyjne stanowiska pełne gier i zabaw z nagrodami. Tematem przewodnim spotkania jest kwestia „niskiej emisji" i zanieczyszczeń środowiska wynikającej z tego zjawiska. Wśród stanowisk ustawionych na Placu Zamkowym znajdzie się punkt zorganizowany specjalni dla Was przez UNEP/GRID-Warszawa.


Blisko jedna piąta mieszkań w Polsce ogrzewana jest piecami indywidualnymi. Co roku spala się w nich około 6 mln ton węgla. Jesienią i zimą oraz wczesną wiosną ekonomia często bierze górę nad bezpieczeństwem – do pieców wrzucane są śmieci – w tym papier, plastik i folie.


Oblicza się, że rocznie ok. 45 000 osób w Polsce umiera przedwcześnie na choroby, których przyczyną jest zanieczyszczenie powietrza. Niska emisja powoduje liczne niedomagania nie tylko układu oddechowego, jak: astma i nowotwór płuc, ale także niesie wiele innych groźnych konsekwencji dla całego organizmu. Choroby, które kiedyś były rzadkie, obecnie stały się powszechne.


O zagrożeniach wynikających z zanieczyszczenia środowiska, którego żródłem jest  „niska emisja" będą rozmawiać zaproszeni eksperci i goście. Nie zabraknie w tym gornie znanych artystów. Piknik poprowadzi Jarosław Kret.


Na stanowisku UNEP/GRID-Warszawa znajdziecie wiele ciekawych gier i zabaw. Kampania EKOPREZENT zagości z quizami i krzyżówkami, w których można będzie wykazać się ekowiedzą i „zgarnąć" ekonagrody. Zobaczycie także, jak ze starych przedmiotów, które najpewniej trafiłyby do kosza można wykonać ciekawe zabawki i gry. Pokażemy też dlaczego wszyscy musimy dbać o ochrone bioróżnorodności na naszej planecie. Dlaczego warto wypasać owce i dbać o zachowanie populacji pszczół? Tego wszystkiego dowiecie się odwiedzając nas już w niedzielę.


Piknik od wielu lat jest świetną okazją, żeby w ciekawy i przyjemny sposób poszerzyć swoją wiedzę na temat środowiska oraz przyczynić się do ochrony klimatu. Szczegółowe informacje o programie tegorocznego spotkania można znaleźć na stronie Urzędu Miasta.

 

Zapraszamy od 11.30 do 16.30.

 

 
 
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska, Centrum UNEP/GRID-Warszawa.
Organizator
  • Partner
  • Partner
  • Partner
  • Partner
  • Partner
  • Partner
© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 2019