Przypomnij sobie ostatnią wizytę w sklepie – jakie produkty znalazły się na liście zakupów? Mleko w kartonie, mięso na styropianowej tacce, jogurty w plastikowych kubeczkach, woda mineralna w butelce PET, środki czystości w plastikowych opakowaniach, chleb i bułki włożone w papierową torebkę, winogrona w foliowym woreczku … Około 95 proc. towarów wytwarzanych przez światową gospodarkę jest opakowanych. Te statystyki potwierdza przegląd zawartości koszyków większości Polaków.
Opakowanie to istotna składowa produktu. Chroni go podczas transportu i przechowywania. Pozwala zaoszczędzić przestrzeń magazynową, co świetnie ilustruje przykład sklepów meblowych Ikea. Często również decyduje o możliwości jego konsumpcji, jak w przypadku napojów, czy dań „na wynos”. Dodatkowo kolorowe, atrakcyjne opakowanie z chwytliwym hasłem reklamowym to ważny element marketingowy, zachęcający do wyboru konkretnego produktu. Niestety, większość niepotrzebnych i zużytych opakowań, szczególnie pochodzących z gospodarstw domowych, nie jest odpowiednio zagospodarowywana.
Jak efektywnie zmniejszyć obciążenie środowiska tego typu odpadami, jednocześnie nie tracąc istotnych właściwości samych pudełek, butelek, torebek, itp.?
Jednym z pierwszych rozwiązań, jakie zastosowali producenci, było zmniejszenie ilości surowca wykorzystywanego do produkcji opakowania (np. wprowadzenie lżejszy typ nakrętek czy też butelek do wody z 16% mniejszą ilością plastiku butelce).
Hitem ostatnich lat stała się produkcja w pełni biodegradowalnych i często również jadalnych naczyń jednorazowych z naturalnych surowców, na przykład:
Niezwykle dynamicznie rozwija się także sektor tzw. bioplastików, czyli materiałów o właściwościach takich jak tworzywa sztuczne, lecz produkowanych z surowców roślinnych. W opakowaniach w wersji bio można już kupić między innymi:
Jednym z czołowych graczy na rynku bioplastików jest duńska firma Avantium, która opracowała technologię produkcji w 100% biodegradowalnego bioplastiku, zwanego PEF. Surowiec wytwarzany z trzciny cukrowej, kukurydzy oraz odpadów papierowych i rolniczych stanowi silną konkurencję dla tworzyw sztucznych. Jest mocny i wytrzymały, co pozwala redukować wagę opakowania. Ma także doskonałe właściwości chroniące zawartość przed dostępem czynników zewnętrznych. Avantium dzięki współpracy z firmami Coca-Cola, Danone, ALPLA oraz grupą wifag-polytype chce do 2016 roku wprowadzić opakowania PEF do powszechnego użytku.
Zaprezentowane przykłady polskich i zagranicznych przedsiębiorstw pokazują, że realizacja zielonej polityki opakowaniowej opłaca się, przynosząc wymierne korzyści ekonomiczne oraz marketingowe.
![]() |
Organizator
|
|